České zákony nepamatují na chladné zbraně. Jinak tomu je za hranicemi naši země. V mnoha státech panují přísnější pravidla. Proto bychom se před odjezdem do zahraničí měli seznámit s jednotlivými modely nožů, které jsou v dané zemi zakázané.
Pozornost musíme věnovat patřičnému zabezpečení v rámci transportu. Legální nože přepravujeme v pevném obalu. Tuto nožířskou výbavu musíme mít uloženou v cestovním zavazadle tak, aby se k ní nikdo nepovolaný nedostal. Pokud se rozhodneme v zahraničí zúčastnit se nějakého sportovního zápasu, slavnostní akce či jiné zajímavé příležitosti, pak nože nechme uložené na pokoji v hotelu. V případě že si tyto nástroje chceme vzít na kempování, rybaření či lov, tak s tím nikdo nebudeme mít sebemenší problém.
V Německu mít u sebe nesmíme zbraně jako motýlkové nože, vystřelovací modely s dvojitým ostřím, vystřelovací nože delší než osm a půl centimetru. Nepovolenou jsou i různě řešené tlačné dýky a robustní kapesní nože. Zakázané jsou i modely nožů s pevnou čepelí v délce nad dvanáct centimetrů.
Ve Francii se nesmí nosit tyto předměty: modely s automatickým otvíráním, varianty nožů s délkou nad deset centimetrů. Dále jsou to i nože, které se jednoduše, snadno a rychle otvírají jednou rukou. Ale tolerují se tu kuchyňské nástroje.
Ve Velké Británii jsou útočné zbraně tvrdě regulovány. Veškeré nože, broušené a šp ghičaté nástroje jsou zcela zakázané. U sebe mít můžeme jednoduše navržený zavírací nůž, jehohž délka činí tři palce. Tento model využijeme při rybaření, kempování i jiných aktivitách.
V Itálii se nevyhneme zvláštnímu povolení, které je nezbytné k řadě vystřelovacích modelů, motýlkových nožů a vrhacích zbraní. Běžně lze u sebe mít nože s pevnou čepelí a zavírací modely s pojistkou.
Ve Švýcarsku fungují speciálně upravená pravidla řešící vlastnictví nožů. V tomto státě nejsou povoleny vrhací modely, motýlky, jednoruční nože s délkou pět centimetrů.
I další státy řeší palčivý problém s útočnými noži. Sledujte náš blog, připravujeme pokračování článku.