1. Jak jste se dostal k výrobě nožů? Kde jste se naučil vyrábět nože?
Pocházím z rodiny, kde je kovářství zapsáno v rodokmenu. I když má cesta nebyla přímá, vždy jsem se chtěl ohnivému řemeslu věnovat. Už jako kluk jsem chodíval ke kroměřížskému rodákovi, k známému uměleckému kováři Milanu Grygovi, který nás s láskou nechal v kovárně řádit. V 90. létech jsem se zabýval výrobou chladných zbraní pro historický šerm a z této prvotní zkušenosti se rozvinula i výroba nožů.
2. Z jakého materiálu nejraději nože vyrábíte?
Používám asi třicet druhů ocelí. Díky těžkému průmyslu, který se nachází všude na Moravě, mám přístup ke kvalitním materiálům. Používám oceli vyrobené práškovou metalurgií, letecké, nástrojové, konstrukční, ale i vytavenou vlastní ocel (wootz). Při práci používám vždy surové materiály. Co se týče ostatních materiálů, tak používám nerez ocel, titan, bronz, mosaz, kosti a parohy. Ze dřevin jsem už uplatnil asi dvacet druhů cizokrajných i domácích. Používám i kořenice. Pro výzdobu perleť, mamutovinu, zlato, stříbro i drahé kameny či polodrahokamy. Uplatňuji rytinu i tauzování (vykládání kovu kovem).
3. Která část procesu výroby nože vás baví nejvíce?
Broušení. Když vykutou čepel pomalu proměníte v nůž a vtisknete mu duši.
4. Co vás naopak na výrobě štve?
Přezdobený trend, jenž na trhu dominuje. Lidé preferují při koupi exotiku. Jako by v naší domovině nebylo kvalitních a velmi zajímavých materiálů.
5. Jaký typ nože máte nejraději?
To je těžká otázka, a ještě těžší odpověď. Nemám vyhraněný typ nože. Každý typ nože má své kouzlo.
6. Vyrábíte raději nože pro běžné použití, nebo do vitríny?
Oba výrazy jsou u mě spojené v jedno. Každý nůž tvořím s velkou láskou bez ohledu, jaké materiály na něj použiji. Vždy chci, aby byl svým způsobem originální. Nejvíc mě na výstavách potěší, když si vezmete nůž do ruky a řeknete: „Jo, ten pěkně sedí v ruce, tím by se řezalo“. Všechny mé nože jsou plně funkční a ve vitríně může ležet každý můj nůž.
7. Máte představu, kolik nožů jste za svou kariéru již vyrobil?
Vytvořil jsem kolem stovky nožů. I když se může někomu zdát, že toto číslo je malé, tak v můj prospěch hovoří dvě věci. Zaprvé jsem i mečíř, a vytvořit meč zabere velké množství času. Pro představu za stejnou dobu schopný nožíř vyrobí v průměru cca 10 až 20 nožů. A za druhé, jak jsme už řekl v předchozí otázce, mé nože jsou určené k běžnému použití, ale zároveň jsou všechny i do vitríny.
8. Účastníte se nějakých zajímavých akcí, které byste čtenářům doporučil?
Po celé České republice se během roku pořádá celá řádka velmi zajímavých nožířských akcí. Jsem a teď mi musíte odpustit, regionální patriot, prostě Moravan. Buchlovské kování, Hefaiston na Helfštýně a Mezinárodní výstava nožů v Brně patří k mým nejoblíbenějším.
9. Jaký je váš nejlepší výrobek? Nůž, na který jste nejvíce pyšný.
Každou svou prací se učím a posouvám. Nemohu říci který je nejlepší. Jelikož hodně tvořím ve wootz materiálu, kde je vzor jeden z hlavních rysů a jeho zvládnutí v určité obtížnosti patří k vrcholným etapám tvorby. Jeden z takových vzoru je tzv. Mohamedův žebřík s růžemi, v mém podání v nerez wootz. Na to jsem v současné době velmi pyšný, ale jak říkám, jsou přede mnou další výzvy.
10. Jste nožířem na plný úvazek? Jestli ne, kdo je Aleš Karban ve svém občanském životě?
Ne. Jsem muž mnoha řemesel. V současné životní i pracovní etapě se v různých proměnách točím kolem práce s kovem a dívám se na tento materiál ze všech jeho technologických stran a materiálových možností.
Poptávky práce a záludné otázky o výrobě nožů posílejte Alešovi na:
karbanwootz@seznam.cz