V tomto článku se dozvíte o základním rozdělení čepelí, a vysvětlíme si jednotlivé pojmy, které se k čepelím vztahují a se kterými se můžete nejen na našem webu setkat.
Rozdělení čepelí podle konstrukce
- Trnové čepele
- Fulltang čepele
Trnové čepele
Trnové čepele, jsou druh čepelí, kde konec řezné části je zakončen takzvaným trnem. Tento trn, slouží k uchycení ručky nože. Tu může tvořit jakýkoliv materiál, do kterého se vyvrtá otvor a trn čepele se do něho zasune. Takovýto nůž má pak ručku tvořenou jedním kusem materiálu, a trn není viditelný. Nůž tedy tvoří dojem ostří, na které navazuje ručka.
Fulltang čepele
Fulltang čepele jsou druhem čepelí, kde je ručka stejně široká jako ostří. Navazuje tak na linie samotného ostří. Střenky takovéto čepele se vyrábí ze dvou kusů materiálu, který se přikládá z jedné a druhé strany čepele. Mezi materiály střenek je pak viditelná ocel čepele. Tento styl je hodně používán u kuchyňských, nebo bushcraft nožů.
Rozdělení čepelí podle materiálu
- Nerezové čepele
- Damaškové čepele
- Uhlíkové čepele
Nerezové čepele
Nerezové čepele jsou vyrobeny z oceli s nižším obsahem uhlíku. Jsou to vysoce legované oceli se zvýšenou odolností vůči chemické i elektrochemické korozi. Korozní odolnost je založena na schopnosti tzv. pasivace povrchu železa. Proto jsou tyto čepele velmi odolné proti korozi. Nože z těchto ocelí jsou vhodné všude tam, kde by mohl nůž přijít do styku s vlhkostí.
Uhlíkové čepele
Jsou to čepele z ocelí s vysokým obsahem uhlíku. Díky tomu jsou tyto čepele velmi tvrdé, odolné opotřebení a dobře drží ostří. Díky obsahu uhlíku jsou však náchylnější ke korozi. Proto čepeli z uhlíkové oceli musíme věnovat větší péči a pozornost. Je nutné takovouto čepel po styku s vlhkostí nebo vodou vysušit a občas ji ošetřit nějakým přípravkem proti korozi.
Damaškové čepele
Damaškové čepele jsou samostatným druhem čepelí. Damašková ocel je složeninou několika druhů ocelí, které jsou vzájemně spojeny takzvaným kovářským svařováním. Je to mnoho vrstev různých ocelí, které jsou vzájemně skovány do sebe. Vznikne tak velmi odolný materiál s nádhernou strukturou a kresbou. Damaškové oceli a následné čepele z nich, mohou být buď nerezové, nebo uhlíkové, popřípadě kombinací obou materiálů. Čepele tak dokáží využít ty nejlepší vlastnosti všech materiálů, které byli při kování damašku použity.
Výbrusy čepelí
- Čepele s plochým výbrusem
- Čepele s výbrusem Scandi
Plochý výbrus
Plochý výbrus je takový výbrus ostří čepele, který je plynulý od hřbetu čepele až k samotnému ostří. To je tvořeno fazetou, což je nabroušená spodní strana čepele, která slouží k řezání.
Scandi výbrus
Scandi výbrus je takový výbrus čepele, kdy samotné zúžení čepele až k ostří začíná až v určité části čepele. Od hřbetu směrem k ostří bývá čepele stejně široká a až poté se začíná zužovat až do samotného ostří s fazetou.
Toto je základní rozdělení čepelí, a vysvětlení jednotlivých pojmů, se kterými se můžete při výběru čepele setkat. Čepele dále můžeme dělit například podle použití, na lovecké, kuchyňské, bushcraft čepele, bowie, dýky a tak dále. Pokud se rozhodneme pro výrobu vlastního nože, je důležité se zaměřit na to, na co chceme nůž používat, v jakém prostředí a hlavně na to, jaký tvar se nám bude líbit. Pak je to již na naší vlastní fantazii jaký nůž si vyrobíme. A ať už to budé jakýkoliv nůž, jistě nám budě dělat spoustu radosti, protože není lepší pocit, než si něco vlastoručně vyrobit a moci to také používat.