Jatapol WR90N- 3l
Chcete získat 99 bodů do věrnostního programu. Staňte se členy Klubu Jatagan nebo se přihlaste.
Popis produktu
Stabilizační pryskyřice Jatapol WR90N - dodávána v neaktivovaném stavu, aktivátor je dodán zvlášť v dóze. Před použitím aktivátor nasypte do kanystru s pryskyřicí, pořádně protřepte a nechte min. 3hodiny rozpustit. Pak znovu protřepte a promíchejte pryskyřice je připravená k použití. Životnost aktivované pryskyřice je min. 12 měsíců, při dodržení skladovací teploty do max. 20°C.
Profesionální stabilizace dřeva
Špalík dřeva s nádhernou kresbou, kterou vykouzlily dřevokazné houby – škoda, že nejde použít na ten nůž co právě dělám... Chyba! Použít jde, a to kouzlo které to umožní se jmenuje stabilizace!
JATAPOL WR90N je téměř bez zápachu, skladovat při teplotě do 20°C. Vytvrzování pryskyřice probíhá za zvýšené teploty 80-85°C buď v peci, nebo v horké vodě po dobu min. 120minut. Důležité je dodržet teplotu, pokud bude teplota nižší než 80°C, nedojde k polymerizaci, pokud bude vyšší, dojde k překročení bodu varu pryskyřice. Nejlépe je nechat vyhřát stabilizační komoru (pec) na teplotu 80°C a pak teprve vložit do komory špalíky obalené v alobalu. Tím dojde v co možná nejkratším čase k polymerizaci. Dále je nutné udržet teplotu v rozmezí cca 80-85°C, abychom teplotu v tomto rozmezí udrželi je potřeba počítat s nárůstem teploty která vzniká při polymerizaci (chemická rekce která vyvíjí teplo) - takže nejlépe mít ještě jedno čidlo přímo u stabilizovaného špalíku (připojit do série k čidlu které hlídá teplotu uvnitř pece, ještě jedno čidlo, a to pak připevnit přímo ke stabilizovanému špalíku.) Zásadní je udržet teplotu špalíku v rozmezí 80-85°C.
Pro stabilizaci v malých sériích Vám bohatě stačí vytvrzovat zastabilizované špalíky v horké vodě - teploměrem si hlídejte teplotu cca 80-85 °C jakmile máte vodu na tuto teplotu zahřátou, špalíky nacucané WR90N (špalíky buď zavakuujte do plastového pytlíku ve vakouvačce na potraviny, nebo stačí jej pořádně omotat strečovou potravinářskou folii) vložte do horké vody, a teplotu udržujte na cca 85°C. Výhoda vytvrzování ve vodě je ta, že jakmile dojde ve špalíku k chemické reakci a vývinu tepla, tak voda přebytečné teplo ihned odvede pryč, kdežto ve vzdušné komoře musíte mít přímo na špalíku čidlo aby ihned po zvýšení teploty došlo k vypnutí ohřevu pece, protože vzduch vede teplo hůře než voda, proto je stabilizace v horkovzdušné peci velmi náročná na regulaci teplot.
Při této teplotě dojde k polymerizaci pryskyřice, po vychladnutí lze špalík obrousit a vyleštit do vysokého lesku.
Hodnocení
Recenze
Žádné hodnocení
Tento produkt zatím nemá žádné hodnocení.
Informace k získávání recenzíUkázkové video stabilizace
V tomto videu můžete vidět postup při stabilizaci dřevěných špalíků pomocí pryskyřice Jatapol WR90N.
Návod jak stabilizovat v domácích podmínkách:
Dřevěný špalík musí být vysušen na méně jak 8% vlhkosti. Vysušený špalík se umístí do vakuové komory a ponoří se zcela do JATAPOL WR90N pryskyřice (špalík je nutné zatížit , aby byl celý ponořený v pryskyřici. Vyvakuujeme vzduch z vakuové komory a necháme v komoře tak dlouho, dokud ze špalíku nepřestanou unikat vzduchové bublinky (cca 1hod. - záleží na druhu dřeva). Po té uvolníme vakuum a necháme špalíky ponořené v pryskyřici ještě min. 30 minut. V tuto chvíli dochází k pronikání pryskyřice do špalíku. Tento postup můžeme několikrát opakovat. Jakmile je špalík dostatečně prosycen pryskyřicí, zabalíme špalík do alobalu a vložíme na cca 2 hodiny do předehřáté trouby, nebo špalíky vytvrdíme v horké vodě - viz návody výše. Pozor, klasické trouby nemají přesné měření, je nutné teplotu 85°C dodržet.
Při této teplotě dojde k polymerizaci pryskyřice, po vychladnutí lze špalík obrousit a vyleštit do vysokého lesku.
Výhody WR90N
- Zbytky pryskyřice je možné omýt vodou a mýdlem. Po vytvrzení se stabilizované dřevo velmi snadno opracovává a leští.
- JATAPOL WR90N lze použít opakovaně (výhoda oproti EPOXY pryskyřici), špalíky ponoříte do pryskyřice, ve vakuové komoře provedete díky velmi nízké viskozitě proniknutí do celého průřezu špalíku, špalíky z pryskyřice vyjmete, a zbylou pryskyřice můžete použít příště. Průměrně jeden špalík o rozměrech 30x40x125mm pojme cca 100g pryskyřice, takže z 1litru uděláte cca 10špalíků.
Profesionální stabilizace se provádí ve vakuotlakových komorách, za pomocí vakua a velmi vysokého tlaku. V domácích podmínkách za pomocí vývěvy lze také úspěšně stabilizovat měkčí dřeviny, dřeviny napadené hnilobou apod..
Potřebujete poradit?